Význam farieb

Napriek tomu, že základný význam jednotlivých farieb je pre všetkých rovnaký, vnímanie ich celkov môže byť individuálne. Tiež závisí od farebných kombinácií a tvarov.

Niektoré farby povzbudzujú, iné znervózňujú. Ostré a intenzívne farby aktivujú a tlmené naopak ukľudňujú.

      Farby v priestore dokážu regulovať výkon či únavu.

Červená

Má najnižšiu rýchlosť vibrácii, najdlhšiu dĺžku vo viditeľnom spektre a uvoľňuje najviac energie. Dodáva pocit tepla. Znížením frekvencie vlnových dĺžok ste menej vzrušený a tým cítite menšiu bolesť. Červená je vhodná  najmä pre ženy, lebo pomáha bojovať so ženskými ochoreniami, stimuluje nervový a obehový systém. Má dráždiaci, stimulujúci účinok. Má vplyv aj na zásobovanie orgánov krvou a na krvný obeh. Vyžaruje aktivitu a dynamiku. Môže zvýšiť telesnú teplotu, napomáha vo vytváraní adrenalínu. Znižuje pocit únavy, má schopnosť rozpúšťať chronické ochorenia. V procese liečenia pomocou farieb ju používajú na liečenie chudokrvnosti, liečenia zápalu hrubého čreva, chronického prechladnutia/zápalu dutín/, zápalu kĺbov a depresie. Pomáha  najmä pri liečbe bolesti. Využiť ju môžu ľudia trpiaci na migrénu alebo iné druhy nepríjemnej, vracajúcej sa bolesti. Lieči psychiku človeka zo strachu a fóbii. V prehnanom množstve vyvoláva agresivitu, netrpezlivosť. V Antike bol prostriedkom na vyjadrenia lásky, vášne. S červenou sa často stretávame ako symbolom sily, ohňa či moci. V židovskej a kresťanskej kultúrnej tradícií je farbou vážnosti a majestátnosti. Úplné odmietanie červenej môže byť prejavom nedostatku síl, pasivity, alebo únavy a vyčerpanosti; ale tiež môže byť príznakom zrelej vyrovnanosti so svojou impulzivitou.

Zelená

Je farbou prírody, nádeje, pokoja, rovnováhy. Je zmesou žltej a modrej farby, preto má osviežujúci a zároveň aj upokojujúci účinok. Vytvára harmóniu, súlad medzi telom a dušou, znižuje podráždenosť, únavu, uvoľňuje, zabezpečí odpočinok, regeneráciu, naberanie sily. Znižuje tlak krvi, rozťahuje žily, cievy. Zelená farba je silno prepojená so štítnou žľazou. Jej energia sa využíva pri uvoľňovaní hlienov, pri rozpustení krvných zrazenín, pri hojení modrín či popálenín. Stimuluje tráviaci systém aj mozog. Pomáha aj pri záchvatoch triašky či zášklboch svalov. Vhodná je aj na upokojenie nervov. Zmierňuje úzkosť a pomáha pri zápaloch kĺbov.

Modrá

Modrá farba sa využíva pri liečbe kožných ochorení, najmä akné. Často je spájaná aj s hrdlom, štítnou žľazou, pľúcami a ústami. Môže Vám však pomôcť aj pri psychických ochoreniach ako je nespavosť či depresia. Často ju spájajú aj s úbytkom hmotnosti a liečbou dyslexie. Ukľudňuje, má priaznivý účinok na niektoré typy zápalov, pri popáleninách, zápaloch kože či pri rôznych infekciách a vredoch. Je užitočná proti bolestiach a tepelných návaloch. Má ochladzujúci vplyv a dokáže vyrovnať energetickú hladinu. Znižuje krvný tlak, pulz, intenzitu dýchania a vnímanie bolesti. Napomáha komunikácii a rozvoju vedomostí. Je farbou pokoja, uvoľnenosti, farbou nekonečných citov. Vyjadruje citlivosť, jemnosť. Je symbolom vernosti, viery, tradície. Vyžaruje veľké množstvo ticha a chladu, čo môže vyvolať pocit bezpečnosti. Jej tmavý odtieň v kombinácií s čiernou farbou  podnecuje depresiu, vyvoláva pasívny pocit. Jej svetlejší odtieň dáva pocit čerstvosti, vzdušnosti. Modrá nesymbolizuje len chlad, ale je súčasne farbou prijímajúceho a tým ženský princíp. Modrá farba je určená pre hĺbku, ponorenia sa a pasivitu. Je teda farbou ženského, rozmnožovacieho, mnohoztvárňujúceho princípu. Je farbou pravdy, vernosti a nesmrteľnosti..

Žltá

Napomáha organizmu vo vylučovaní jedovatých látok, zmierňuje depresiu, regeneruje vyčerpané nervy, čiže privádza do dobrej nálady. Je farbou prírody, čiže obrody, nádeje, pokoja, rovnováhy. Žltá farba je teplá, má oživujúci účinok. Nositeľ tejto farby túži po slobode, po dobrej nálade, po intelektuálnych zážitkoch. Je farbou múdrosti, otca, zvedavosti, odzrkadľuje túžbu po slobodnom živote bez prekážok, po šťastí, po radosti. Terapia žltou farbou sa využíva najmä pri problémoch s tráviacim traktom. Žltá farba priaznivo pôsobí na žalúdok, pečeň, pankreas aj žlčník. Zvyšuje chuť do jedla a ničí rôzne črevné choroby. Posilňuje tiež nervový systém a zlepšuje cirkuláciu krvi do srdca. Využíva sa aj pri liečbe artritídy, pretože pomáha odstraňovať vápenaté usadeniny. Je farbou mysle, stimuluje činnosť mozgu. Vyvoláva aktivitu, odolnosť voči únave. Je vhodná do pracovných priestorov, škôl a všade, kde je potrebné zvýšiť duševnú kapacitu a myšlienkovú aktivitu. Voda nabitá žltým žiarením upokojuje vnútornosti.

Oranžová

Je oživujúcou, rozveseľujúcou, teplou farbou, napomáha prúdeniu kladných energií. Vyžaruje otvorenosť, radosť, šťastie. Má aktivizujúci účinok, ale chýba v nej agresivita červenej. Zvyšuje koncentračnú schopnosť, aktivitu, chuť do práce, má blahodarný účinok proti depresii, vráti chuť do života, zvyšuje chuť do jedla, má priaznivý účinok na tráviacu sústavu. Oranžová farba posilňuje imunitný systém priaznivo pôsobí na fungovanie sleziny, obličiek, žlče, pohlavných žliaz. Oranžová farba je vhodná pre osoby, ktoré majú problémy s dýchacím systémom. Dokáže pomôcť pri astme, bronchitíde či pri chronickej chorobe pľúc. Rovnako vhodná je pri opakujúcich sa menštruačných kŕčoch, ale aj pri iných kŕčoch a zášklboch vo všetkých častiach tela. U dojčiacich matiek zvyšuje produkciu mlieka. V rámci trávenia, zabraňuje nadúvaniu a uvoľňuje plyny. Zaujímavosťou je, že dokáže zastaviť štikútku.

Ružová

Je farbou priateľstva, šťastia, sentimentality. Tým, že je zmiešaním bielej a červenej farby, účinky oboch týchto farieb zjemňuje. Pôsobí proti hnevu, samote a tlmí emócie. Obľubujú ju ľudia romantickí, s estetickým cítením. Pastelová ružová farba dokáže upokojiť agresívnych ľudí a uľaviť človeku, ktorý je často v strese. Potláča aj chuť do jedla a je výborná na relaxáciu. Podporí tiež vaše prejavy lásky, nehy a zaháňa depresiu.

Fialová

Je zmesou studenej modrej a teplej červenej farby. Môže byť ukľudňujúca a znepokojujúca v závislosti od toho, ktorá farba bude dominantná. Je plná túžob, ilúzií, je melancholickou, uspávajúcou farbou. Je farbou mystiky, podvedomia, tajuplnosti, privádza k meditácií. Fialová farba  stimuluje hormonálnu činnosť a zabezpečuje lepšiu imunitu organizmu. Vhodne pôsobí aj na slezinu, zabraňuje hnačkám a prináša dobrý spánok a menšiu chuť do jedla. Pôsobí aj ako prírodné antibiotikum a zastavuje krvácanie.

Hnedá

Je farbou stromu, zeme, odzrkadľuje bezpečnosť, teplo. Deti ju obvykle nemajú radi, dospelý vystavený stresu však k nej cítia náklonnosť. Je farbou pôžitkov. Uprednostňujú ju ľudia, ktorí majú radi pohodlie, ľudia pokojní a spravodliví; ale i ľudia vyčerpaní a unavení životom, ktorí potrebujú oddych a kľud. V byte pôsobí príjemne, preto by mala sa s pestrými farbami.

Purpurová

Je majestátna, ustrnutá farba, vyžarujúca nadriadenosť. Purpurová farba podporuje správne fungovanie tepien a žíl, pomáha udržiavať vaše srdce zdravé a stimuluje aj krvný tlak. Posilňuje tiež reprodukčné orgány človeka.

Sivá

Je neutrálnou farbou, vyjadruje utiahnutosť, zdržanlivosť, monotónnosť. prezrádza strach, únavu, či nedôverčivosť Na väčšom povrchu pôsobí jednotvárne ale na druhej strane potláča krikľavosť pestrých farieb. Majú ju radi ľudia, ktorí nemajú vlastný názor, ľudia opatrní, nezúčastnení, ktorým vyhovuje stereotyp, alibisti, ale i ľudia unavení životom.

Biela

Je farba nelámavého svetla. Je farbou vzkriesenia, ale aj mŕtvych. Je to farba znovuzrodenia v duši. Biela farba je jedinou dokonalou farbou, pretože obsahuje všetky ostatné. Dokáže utíšiť bolesť. Je farbou čistoty, poriadku, neutrality. Vnucuje nevinnosť, láskavosť, čisté city. Zo všetkých farieb má najväčšiu schopnosť odrážať svetlo. Rozťahuje priestor čo je dané jej jasnosťou. Medzi inými farbami zohráva neutralizujúcu úlohu. Odmietanie bielej môže byť príznakom duševnej nevyrovnanosti, vnútornej neistoty, či nízkeho sebavedomia, ale aj pocitu viny a vnútorného sklamania.

Čierna

Predstavuje neprítomnosť všetkých farieb, je to farba absolútnej redukcie, absencie svetla a tým aj farieb. Je farbou noci. U nás je to farba smútku a smrti. Na väčšej ploche pôsobí skľučujúco, vyvoláva pocit odtrhnutia od prírody, od sveta, vyvoláva pocit uzavretosti. Môžeme ju kombinovať s každou farbou, pretože ich osvieti. V kombinácií s bielou pôsobí slávnostne. Vo feng shui nadobúda kladný význam: je farbou kontaktov, kariéry, je zložitou farbu, ktorá obsiahne viac významov.

Strieborná

Farba vízií a intuície, pomáha prebúdzať skryté možnosti.

Zlatá

Je symbolom slnečného svetla. Je znakom vznešenosti, pravdy, slnka, nesmrteľnosti. Symbolizuje úspech a hojnosť. Zlatistá farba vracia energiu, optimizmus a stimuluje tvorivosť. Zlatá farba sa vždy spája s pocitom hojnosti, lesku a nadbytku. Je to farba stredu, univerzálnej lásky, najvyšších hodnôt, idealizmu a šľachetnosti. Zlatá transformuje poznanie a pochopenie,, pomáha pri zvládnutí duševných neistôt.

0