Rozhodujem sa pre život ( autorský článok )

Verzia pre tlačVerzia pre tlač

                                                   

Ako sa rozhodujeme? Je vždy správne? Je s ohľadom na seba, druhých, situáciu, Zem, či všeobecné dobro?

Aké sú potom jeho následky? Uvedomujeme si to, alebo nad tým vôbec neuvažujeme? Čo z toho vyplynie? Sme ochotní za to zobrať zodpovednosť? Ako to zmeniť? Aké sú motívy?

Tieto, ale aj iné problémy ohľadom rozhodovania som riešila počas regresnej terapie ktorou už niekoľko rokov pomáham druhým ľuďom hľadať odpovede, riešiť najrozmanitejšie otázky i problémy života, zdravia či odpustenia. Odpovede i poznanie ktoré prichádza klientovi, veľa krát je aj novým poznaním pre mňa. Preto s dovolením klienta tu budem citovať myslím si veľmi dôležité pravdy, ktoré majú čo povedať aj širšiemu sociálnemu prostrediu, teda vám.

Rozhodnutie znamená voľbu minimálne medzi dvomi premennými, teda variantmi. Veľa krát sa to týka majetku. Za slovo majetok si každý dosaďte to, čo za majetok považujete. Na druhej strane okrem majetku, teda toho hmotného stojí jeho protipól – niečo nehmotné, napr. život, jeho ďalšie smerovanie, domov, rodina, hodnoty, môžete to nazvať aj ako osud, plán života, alebo čo je pre vás to dôležité.

Ďalšou rovinou rozhodovania je spôsob. Mierový, bojový, kompromisný a i. Ako sa rozhodujete vy, my?  Hlboko sa ponorte dovnútra. Čítajte a vnímajte medzi riadkami.

Citujem:

„ Všetky boje sú rozhodnutia pýchy.

Dala som prednosť majetku pred životom. Nechápala som, že majetok nemá žiadnu cenu, že ho môžem opustiť a že si môžem vytvoriť nový domov, keď ľudia, ktorých milujeme budú žiť.   Najdôležitejšia je rodina. Hodnota sú ľudia, nie majetok. Keby som mala otvorené srdce, dala by som prednosť životu, nie boju.

Ja som sa rozhodla pre boj a potom prišla veľká bolesť.  Ukázali mi  ako sa rozhodol Joshua. Joshua sa rozhodol pre život. On nebojoval.

Práve to rozhodnutie bojovať vytvára pýcha, ktorá sa skrýva za hrdosť. Je jedno za čo svoje rozhodnutie schováme. Či za majetok, či za hrdosť, ale vždy je to rozhodnutie proti životu. Je to nepochopenie, že život je nad všetko. To poznanie a pochopenie v živote je dôležité. Je to hlboké poznanie a pochopenie na úrovni duše.

Aký veľký súcit je potrebný mať v srdci, aby sme sa dokázali rozhodnúť pre život. Lipnutie na moci, samoľúbosti, majetku a vládnutiu nám bráni rozhodnúť sa pre  život. Všetko  je  ako odtieň čo pýcha  ovláda a zahaľuje do iných odtieňov hrdosti a my  nevidíme potom tú podstatu, že sme sa nerozhodli pre život. “

Veľa krát vytesníme zo svojho srdca, života, vedomia rôzne bolesti, sklamania, zrady, neodpustenie. Sú to bolesti, ktoré nás držia a na základe ktorých sa potom rozhodujeme v ďalšom živote. Samozrejme v neláske, proti nám samým. Skrývame svoje Ja, seba, potláčame a nepriznáme si kým skutočne sme, čo sme a kde sme. Rozhodujeme sa proti sebe, aj keď si rozumom myslíme, že sa rozhodujeme správne.

Tam je práve tá veľmi tenká hranica pri rozhodovaní  medzi otvoreným srdcom plným súcitu ako Joshua, a našim zraneným srdcom bolesťou, pýchou, hrdosťou, alebo čímkoľvek čo cítite či prežívate – teda zatvoreným srdcom.

“Práve to, že srdce zatvoríme pred  Láskou a súcitom a tak dovolíme naším démonom ktorých máme v sebe,  démonom  moci, pýchy, chamtivosti ovládnuť srdce, potom prijímame rozhodnutia, ktoré sú proti životu.

Pokiaľ  zachováš život, domov si vytvoríš kdekoľvek. Pokiaľ lipneš na majetku, tak o ten DOMOV môžeš prísť.  Je to bezpodmienečná Láska k životu a život sú ľudia a vzťahy, nie majetok a veci. Všetko môžeš opustiť, keď odídeš s Láskou  v srdci so svojimi  milovanými. Pokiaľ  ti ostanú veci, majetok a milovaní sú mŕtvi, žiaden domov nevytvoríš. Ostane len opustenosť, bolesť a smútok v srdci. V tom spočívala veľkosť bezpodmienečnej Ježišovej Lásky.  Doteraz som to nechápala. On ako prvý  postavil život nad všetko.  Ukázal nám ako  svojím rozhodnutím môžeme zachovať  život. Toto je jeho odkaz, ktorý doteraz nechápeme, ktorý nás vykúpil zo smrti, čo sme doteraz vôbec ako ľudstvo nepochopili. Ukázal nám ako sa máme rozhodovať, aby sme zachovali život. To je jeho odkaz, ktorý dal tým, že  vykúpil nás z hriechov  na kríži a ktorý cirkev  nepochopila. On porazil svojich vlastných démonov v sebe a rozhodol sa pre život. Rozhodovať sa tak, aby sme zachovali život. My sme to nepochopili. To je odkaz do života TU a TERAZ, aby sme sa v každom našom rozhodnutí, rozhodli tak,  aby sa zachoval život.

Toto je rozdiel v rozhodovaní. Pokiaľ sa budeme rozhodovať srdcom, zachováme život. Aby sme sa vedeli rozhodnúť srdcom potrebujeme  svoje srdce  otvoriť a odstrániť všetky  negatívne nánosy, ktoré sme si uložili z bolesti, z nepochopenia, z rozhodnutí, ktoré sme si sami vytvorili. Toto je odkaz  od Joshua – rozhodovať sa otvoreným láskyplným a súcitným srdcom. Toto je jeho príklad, ktorý nám  ukázal a dal. Rozhodujeme sa hlavou, málo srdcom, pretože srdce máme zatvorené. Stále  nenasledujeme jeho cestu. Keď dokážeme odstrániť negatívne nánosy na srdci, naplníme ho Láskou a Súcitom, dokážeme odpúšťať každému a vtedy sa rozhodujeme pre život.”

Keby toto poznaie, túto múdrosť ľudia na celom svete nielen poznali, naozaj pochopili a hlavne podľa nej konali v každodennom živote, každej situácií, viete si predstaviť ako by vyzeral? Tak, ako to už hlásal a učil Joshua. V láske, mieri, harmonickom súžití, rovnováhe, hojnosti …Myslím, že stojí za to prehodnotiť vlastný spôsob rozhodovania. Predstavte si seba ako reagujete a rozhodujete sa v úplne obyčajných veciach. K tomu si predstavte ako by sa rozhodol Joshua. Rozhoduješ sa hlavou či srdcom?  

Obrázok: autor- Janka Bálintová, maľba na skle: Kód lásky k sebe

Pre www.svetlozeny.sk  napísala 29.12.2013 Janka Bálintová. Tento článok môže byť ďalej šírený, kopírovaný v neskrátenej, neupravenej podobe a len pre nekomerčné účely pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnym odkazom.

                                                                                                                                                        

 

 

Zobraziť galériu?: 
Nie